Model letounu

Směr Dokonalý model, který tě zaručeně nadchne

Ean produktu:  8594877009270 Záruční doba:  2 roky záruka

Běžná cena 199 Kč Ušetříte 37% Vaše cena 125 Kč Více o dopravě

Produkt bohužel nyní není v prodeji

SMĚR plastikový model letounu Suchoj Su-25K

Plastikový model letadla Suchoj je zpracován v měřítku 1:72 a je vhodný i pro méně zkušené modeláře
Balení neobsahuje barvy a lepidlo
Počet dílů: 97
Délka: 21,5 cm, rozpětí: 19,9 cm.
Vhodné pro děti od 8 let.
 

Suchoj Su-25 (v kódu NATO Frogfoot) je sovětský jednomístný proudový letoun určený k poskytování přímé letecké podpory (close air support, CAS) pozemním jednotkám (ničením tanků, obrněných vozidel a dalších pozemních a případně i jiných cílů). Na základě analýz byla zjištěna potřeba specializovaného letadla pro přímou palebnou podporu, podobného jako byl Il-2 Šturmovik nebo Iljušin Il-10 z období druhé světové války a po ní, tj. silně chráněného a s vysokou palebnou silou. Tehdy zavedené stíhací bombardéry nebyly pro takový účel optimální.

První prototyp tohoto letounu vzlétl 22. února 1975. Oproti jeho americkému konkurentu Fairchild A-10A je rychlejší, ovšem má i vyšší minimální rychlost, potřebnou pro CAS. Sériová výroba začala až roku 1978 a celkem bylo vyrobeno 1 024 kusů, z nichž mnohé slouží v některých armádách dodnes. Letoun je velmi nenáročný na údržbu, v případě nouze může létat i na motorovou naftu nebo benzin, což se však projeví zkrácením životnosti motoru. Kvůli tomu se mezi piloty a pozemním personálem vžilo pro tento stroj oslovení „prase“.

Su-25 používala i Armáda České republiky, kde získal populární přezdívku „hrábě“. Před vyřazením letounu v roce 2000 byl jeden z letounů pro propagační účely zbarven netradiční kamufláží se světlými odstíny modré a zelené a na směrovce byl namalována žába rozbíjející na své dlani tank kladivem. Tento letoun si získal díky své malůvce přezdívku „Žabák“. Dále letoun slouží v zemích bývalého SSSR, afrických zemích a dále na Balkáně. Operačně byl letoun použit ve válce v Afghánistánu či válce v Zálivu.

Podobné zboží

SMĚR plastikový model vrtulníku Z-5

Plastikový model vrtulníku Z-5 1:72

Poslední kus
195 Kč 140 Kč

Více než 62 296 produktů skladem!